Jenna Horto on voittanut melkein kaiken mahdollisen amatöörinä. Nyt on aika siirtyä ammattilaiseksi.

SISU Gymin Jenna Horto on otellut pitkään amatöörinä ja saavuttanut poikkeuksellista menestystä. Hän on paitsi kaksinkertainen Suomen mestari, hän on myös Euroopan mestari (2018) ja EM-hopeamitalisti (2021). Kovin saavutus Hortolla on kuitenkin vuoden 2022 MM-hopea.
Horto ottelee hiukkassarjassa (alle 48 kiloa), jonka johdosta otteluiden saaminen on usein ollut haastavaa ja arvokisoissakin tämän painoluokan sarjat harvoin kärsivät runsauden pulasta. Tästä huolimatta Horto on moneen kertaan osaamisensa osoittanut ja nyt on vihdoin aika siirtyä ottelemaan ammattilaissäännöin.
Ensimmäisessä ammattilaisottelusaan Horto kohtaa espanjalaisen Marina ”La Faraona” Rodriguezin (0-1-0) WOWFC 13 -illassa Espanjan Sevillassa 23. maaliskuuta. Ottelu käydään hiukkassarjassa, joka on tilastojen mukaan espanjalaiselle ensimmäinen laatuaan. Hän on aiemmin otellut painoluokkaa ylempänä.
Näin Horto kuvailee tunnelmiaan ottelusta: ”Oon superinnoissani tulevasta matsista. Pariin vuoteen on mahtunut niin paljon vastoinkäymisiä urheilussa ja henkilökohtaisessa elämässä, että välillä on meinannut usko ja voimat loppua, mutta nyt vihdoinkin on ammattilaisdebyytin aika!” Horton viimeisin ottelu on marraskuulta, mutta sitä ennen taukoa ehti kertyä noin puolentoista vuoden verran, joka on amatööriottelijallekin pitkä aika.

Pitkästä tauosta huolimatta helsinkiläisottelija harjoittelee ahkerasti ja hioo taistelukuntoaan systemaattisesti entistäkin vaarallisemmaksi: ”Matsitarjous tuli nopesti, mutta onneksi oon kokoajan sparraillut ja treenaillut sen verran, että neljän viikon varotusajalla ja kolmen viikon treenillä uskaltaa kyllä lähteä. Matsi on Espanjan Sevillassa ja organisaatio on WOWFC, joka taitaa olla yksi Espanjan isoimmista organisaatioista, jos en ole ihan väärässä.”
Ikuisen Peruskurssin analyysin perusteella vastaan astelee pitkäraajainen espanjatar, joka tykkää pystyottelussa käyttää erilaisia pyörähdystekniikoita, niin nyrkkiä kuin kyynärpäitäkin. Helsinkiläisottelijan analyysi tulevasta kilpakumppanistaan kuuluu seuraavasti: ”Vastustajasta tiedän sen verran, että on pitkä ja ehkä enemmän mattopainija kun pystyottelija. Sillä on yksi ammattilaismatsi ennen tätä ottelua. On otellut aikaisemmin 52-kiloisissa, mutta nyt tämä matsi käydään 48 kilon painoluokassa. Super jännittävää ja kivaa! Niin kivaa että naurattaa, kun ajattelen sitä.”
Toimituksella on samat tunnelmat ottelusta. On mahtavaa päästä näkemään Horto elementissään ja nyt ensimmäistä kertaa ammattilaissäännöin, joka on kuitenkin aivan eri pelikenttä amatööriotteluihin verrattuna. Artikkelia kirjoittaessa otteluun on aikaa kolme viikkoa ja helsinkiläisleirissä vaikuttaa asiat olevan erinomaisesti tulevaa koitosta ajatellen.
Teksti: Jyrki Nurminen
Kuvat: Jenna Horto, Jarno Nurminen / Nurminen Visuals
